RSS Feed

طرز تهیه‌ی ترنج حمام رفته

2012/07/18 by الهه

فکر می‌کنید ما ترنج رو کجا حمام می‌کنیم؟ توی حمام؟ خیر. ترنج توی اتاق روی تخت شسته می‌شه. من و داریوش بار اول بدون هیچ کمکی دست تنها و با ترس و لرز و بعد از اینکه من شونصدتا فیلم شستن نوزاد توی یوتیوب دیدم و چندتایی اش رو به داریوش نشون دادم، ۸ روز بعد از تولد، ترنج  رو توی وان کوچیکی که بعد از چندین هفته تحقیق گرفته بودم شستیم. اصلا میزان استرسی که اون روز من داشتم رو نمی‌تونید تصور کنید. به خاطر بخیه‌های سزارین حرکت زیادی نمی‌تونستم بکنم. نمی‌تونستم اصلا روی زمین بشینم. روی میز توی هال از ترس سرما نمی‌تونستیم بشوریمش برای همین تنها چاره روی تخت بود. فکر کنم بار اول وانش رو مستقیم گذاشتیم روی تخت و چیزی روی تخت نینداخته بودیم. به همین شیوه‌ای که توی عکس‌ها می‌بینید از اون روز تا الان می‌شوریمش.

یک – ترنج را در میان حوله‌ای قنداق کرده به شکلی که فقط سرش بیرون بماند و دست و پایش را محکم حوله پیچ می‌کنیم.

ترنج قنداق شده در حوله

این وسط حالا ممکنه شاد و خوشحال باشه یا چنان جیغ بکشه که مخمل و گبه توی هفت تا سوراخ قایم بشن.

دو – از این مرحله عکسی ندارم چون باید تند تند سرش رو می‌شستم که به شکر خوردن نیوفتم. داریوش خانواده ترنج را مثل هندوانه زیر بغل زده و با یک دست زیر سرش را گرفته تا الهه‌ی خانواده از توی وان با دست آب به سر ترنج بریزد و سپس بند انگشتی شامپو ریخته در میان جیغ و فغان ترنج خانواده کف مختصری روی سر ترنج به وجود آورده و سپس تند تند با لیف کف‌ها را از سر ترنج پاک کرده و پس از آن چند مشت آب دیگر روی سر ترنج ریخته که اثری از کف باقی نمانده، سر ترنج را در حوله‌ی سفیدی که در عکس اول مشاهده می‌کنید فرو کرده موهایش را خشک می‌کنیم.

سه – در این مرحله تازه لباس ترنج را درآورده، پوشکش را با ترس و لرز باز کرده مبادا دست‌شویی شماره‌ی ۲ کرده باشد و سپس داریوشِ خانواده ترنج را که یا در حال خنده‌ی بی‌دلیل یا گریه‌ی سوزناک جگر و گوش خراش است به درون وان منتقل کرده با یک دست محکم بازوی یک دستش را گرفته. الهه‌ی خانواده بدو بدو مشغول شستن ترنج با لیف می‌شود.

دارن منو می‌شورن؟

چهار – حالا وقت این است که ترنج با پایش درون آب‌های وان بکوبد تا به میزان لازم آب به لباس‌ها و موکت و پتوی روی تخت بپاشد. این پای‌کوبی می‌تواند با چاشنی گریه یا خنده‌ی ترنج باشد. هر جور که عشق ترنج خانواده بکشد.

پای‌کوبان و شلپ شلپ کنان

پنج – در این مرحله اگر ترنج زبان کوچکش از گریه نمایان نبود و تمایلی به ماندن در آب نشان می‌داد می‌توانید چند لحظه‌ای به حال خودش گذاشته (البته دو دستی بچسبیدش که سُر نخورد) و تنها مراقب باشید که لیف را درسته قورت ندهد.

این لیف منه دلم بخواد می‌خورمش

شش – وقتی فاصله‌ی پا کوبیدن‌ها در آب کم شد و اهه اهه گفتن‌ها بلندتر و نزدیک‌تر به هم شد زمان آن است که باز هم بدو بدو ترنج را از وان به حوله‌ای که از قبل روی تخت پهن کرده‌اید منتقل کرده اگر اجازه داد روغن بچه به تنش مالیده، پوشک‌اش را بسته و همزمان با بالا پایین پریدن‌های میمون‌آسای یکی از والدین برای پرت کردن حواس در هنگام عمل شنیع دست در آستین کردن که ترنج اصلا دوست ندارد لباسش را به او پوشانده، عملیات حمام کردن را به پایان می‌رسانیم.

دست بخوریم و شادی کنیم

ترنج حمام رفته‌ی شما آماده است.

چند نکته:

الف – بسته به اینکه دوست داشته باشه یا نه می‌شه مرحله‌ی شیر دادن رو بعد از اتمام مرحله‌ی ششم انجام داد.

ب – اگر حس کردید مغزتون از جیغ‌هاش داره منفجر می‌شه و خودش هم داره خیلی اذیت می‌شه می‌تونید براش آواز بخونید و اگر آواز افاقه نکرد سشوار رو یه گوشه‌ی اتاق روی زمین روشن کنید. جوری که باد بهش نخوره. کی آخه باورش می‌شه ما با سشوار بچه‌مون رو شسته باشیم؟

پ – پدر مادران صفر کیلومتر گرامی توجه داشته باشن اینکه می‌گن بچه رو هر غروب حموم کنید که شب خوب بخوابه افسانه‌ای بیش نیست که یک عده آدم وسواسی بافتن برای خودشون. من که هیچ تاثیری توی خواب ترنج ندیدم با حمام.

ت – اوا مرحله‌ی اول اول یادم رفت. هیشکی هم نمی‌گه پس صورتش چی؟ قبل از همه چیز صورتش رو با پنبه‌ی آغشته به آب ولرم باید شست و بعد خشک کرد. هر چشم رو هم با یک پنبه‌ی جدا از داخل به خارج پنبه می‌کشیم.


4 Comments »

  1. قاسم says:

    تشتک حمامش را پر کف کنید خیلی بهتره!!1

  2. نوشا says:

    بنده تا اومدم این پست رو کامل بخونم بین خوف و رجا در به در مونده بودم !اون همه تشریفات کودک شویی و ترس و لرزای پدر و مادر خانواده یه طرف ، عکسای دلبرانه خانوم ترنج یه طرف :)) حالا ما برای ادامه راه زندگیمون به کدوما استناد کنیم خوبه؟ :))

  3. محمد مصطفی says:

    ترنج شسته ام آرزوست ! ( ها ها ها …با آرزوی سلامتی برای شما پدر و مادر جوان و سبیعه محترم حساس و الکترونیکی !! و اینترنت دیده و کمالات چشیده !! )

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.